Aynı ücret nedir

Ücret, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2. maddesinde sayılan gelirin yedi farklı unsurundan biridir. Ücret çalışanlara nakit olarak verilebileceği gibi ayın şeklinde de verilebilir. Nakit olarak verilen ücrete nakdi ücret, ayın olarak verilen ücrete “ayni ücret” denir.

Aynı ücret nedir

Ücret, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2. maddesinde sayılan gelirin yedi farklı unsurundan biridir. Ücret çalışanlara nakit olarak verilebileceği gibi ayın şeklinde de verilebilir. Nakit olarak verilen ücrete nakdi ücret, ayın olarak verilen ücrete ayni ücret denir.

Ücret ayni olarak ödenebilir mi

Genel olarak, mal veya hizmet satan işletmelerde hizmet karşılığı olarak çalışanlarına, çalıştıkları işletmeden verilen mal veya hizmetler, çalışmaları karşılığında veya karşılıksız olarak verilmesi ayni ücret olarak değerlendirilir.

Ayni ücretin değerlemesi 

Çalışanlara bedelsiz olarak verilen mal veya hizmetler ayni ücret olarak değerlendirilecek ve Gelir Vergisi Kanunu’nun 63. maddesine göre değerlemesi yapılacaktır. Verilen ayınlar, verildiği gün ve yerdeki ortalama perakende fiyatlarına göre, konut tedariki ve sair suretlerle sağlanan menfaatler ise verilen konutun emsal kirasına göre veya menfaatin emsal bedeline göre değerlenecektir.

Ayni ücret nasıl verilir

Ayni ücrete örnek olarak, bilgisayar firmasında çalışan kişiye çalışmasının karşılığı olarak veya iyi çalışması nedeniyle veyahut başkaca nedenlerden ötürü nakit para yerine bilgisayar verilmesi olabileceği aşağıdaki şekillerde de olabilir:

  • Konfeksiyon dükkânında çalışanlara ayakkabı veya giyim malzemesi verilmesi,
  • Pizza dükkânında çalışana pizza verilmesi,
  • Hizmet sektöründe çalışan kişinin işletmenin yaptığı hizmetten karşılıksız yararlandırılması,
  • Petrolde çalışana mazot veya benzin verilmesi,

Ayni ücretin vergilendirilmesi

Ayni ücretler, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü maddesine göre gelir vergisine tabi tutulacaktır. Ancak, ayni ücretler nakdi ücretler gibi damga vergisine tabi olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin