Borsada hangi hisse alınır?

Borsa İstanbul da genel olarak yıldız pazar ile ana pazara yatırım yapılmalı ve alt pazardaki hisselere yatırım yapmaktan uzak durulmalıdır. Bunun yanında, dönemsel olarak bazı sektörlerden uzak durmak gerekebilir; bunlara da dikkat etmek gereklidir.

Borsada hangi hisse alınır?

Borsa İstanbul da genel olarak yıldız pazar ile ana pazara yatırım yapılmalı ve alt pazardaki hisselere yatırım yapmaktan uzak durulmalıdır. Bunun yanında, dönemsel olarak bazı sektörlerden uzak durmak gerekebilir; bunlara da dikkat etmek gereklidir. Öte yandan, “genel olarak” PD/DD oranı 1’in altında veya 1’e yakın olan firmalara yatırım yapılabilir.

Yine, firmaların fiyat ve karlılık oranına da bakılabilir. Yine, patron şirketleri ile patronların sürekli hisselerle oynadığı şirketlerden de uzak durmak gerekir. Yıldız ve Ana pazardaki şirketlerden elde edilecek kar oranları çok yüksek olmasa da bu şirketlerden yapılacak olan zarar da aynı şekilde düşük olacaktır. Spekülatif hisselerden kısa vade de yüksek kar beklentisi olsa da ve/veya yüksek kar elde edilse de bu hisselere yatırım yapmak orta ve uzun vade de büyük zararlara da yol açabilir. Bu nedenle, spekülatif kâğıtlardan tamamıyla uzak durmak yerinde bir davranış olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin