Borsada nasıl işlem yapılır

Borsa İstanbul’da hisse senedi almak için “yatırım hesabı” açmak gereklidir. Genellikle bankalar yatırım hesabı açmak için müşterileri şubeye davet ederler. Ama bazı bankalar mobil bankacılık üzerinden de yatırım hesabı açtırmaktadır.

Borsada nasıl işlem yapılır

Borsa İstanbul’da hisse senedi almak için yatırım hesabı açmak gereklidir. Genellikle bankalar yatırım hesabı açmak için müşterileri şubeye davet ederler. Ama bazı bankalar mobil bankacılık üzerinden de yatırım hesabı açtırmaktadır.

Yatırım hesabı açtıktan sonra vadeli veya vadesiz hesaptan yatırım hesabına para aktararak hisse senedi alınabilir. Yatırım hesabı üzerinden hisse senedi alım ve satımı yaparken yatırım şirketleri belli bir oranda komisyon almaktadır. Bu komisyon aranı her yatırım şirketine göre değişmektedir. Bunun yanında yatırım şirketlerinin matrix gibi bazı programları da ücreti karşılığı kullandırmaktadır. Ancak, aracı kurumlar ve yatırım şirketleri belirli bir hacimde alım ve satım yapanlara bu programları da ücretsiz kullandırmaktadırlar.