Home Vergi Evlenmeyenlere vergi mi geliyor

Evlenmeyenlere vergi mi geliyor

İnternette bazı hesaplar bekârlardan vergi alınacağını veya evlenmeyenlerden vergi alınacağını ya da evde kalanlara vergi getirileceğini iddia edilmekte, hatta bu işi biraz daha geliştirmek suretiyle sosyal medyada bunu kasıtlı olarak Türkiye gündemine getirmektedir.

Evlenmeyenlere vergi mi geliyor

İnternette bazı hesaplar bekarlardan vergi alınacağını veya evlenmeyenlerden vergi alınacağını ya da evde kalanlara vergi getirileceğini iddia edilmekte, hatta bu işi biraz daha geliştirmek suretiyle sosyal medyada bunu kasıtlı olarak Türkiye gündemine getirmektedir.

Ancak, böyle bir şey olmadığı gibi vergi tekniği açısından böyle bir vergi getirmek te zaten mümkün değildir. Sadece bir zümreye vergi getirmek, modern vergi sistemlerinde olası bile değil, çünkü bu durum aynı zamanda evrensel hukuk ve Anayasada öngörülen eşitlik ilkesine de aykırı olacaktır.

Kaldı ki; evlenemeyen insanların birçoğu zaten maddi imkânsızlıklar nedeniyle veya sabit ve güvenilir iş bulamama nedenleriyle evlenememektedir. Bu nedenle, bu kişilerden ekstradan vergi almak bir yana, onları destekleyici pozitif işlemler yapılmalıdır. Buna dair bir kaç yıl önce çeyiz hesabı açanlara devlet ekstradan destek sunmaya da başlamıştır.

Evlenmeyenlere ekstradan vergi getirilmez, ancak evlenenlere yönelik pozitif bazı ayrıcalıklar getirilebilir. (daha fazla agi indirimi gibi)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin