Hangi Şirketi Kurmak Daha Avantajlı

Sermaye şirketi kuracak olanların limited şirket mi yoksa anonim şirket mi kurması gerekir. Bunun için öncelikle şirket yapıları, şirket ortaklarının ve yöneticiliklerinin sorumluluklarının bilinmesi gerekir.

Şirketler Kaç Kişi Kurulabilir?

Son yasa değişikliğinden sonra her iki şirkette tek kişi kurulabilmektedir. Limited şirketler en fazla 50 kişi kurulabilir.

Şirketlerin Vergi Mükellefiyetleri Nasıl Olur?

Hem limited şirket hem de anonim şirket 010 kodundan kurumlar vergisi, 003 koddan stopaj, 033 kodundan kurum geçici vergi ve 015 kodundan KDV mükellefiyeti açılır. Bunun yanında, anonim şirketlerin 040 kodundan damga vergisi mükellefiyeti de açılır. Dolayısıyla vergilendirme açısından bariz bir farklılık olmayacaktır.

Şirket Sermayeleri Ne Kadardır?

Limited şirket minimum 10 bin TL’lik sermaye ile kurulur, anonim şirketler ise minimum başlangıç sermayesi 100 bin Türk Lirasından aşağı olamaz.

Şirket Yönetimleri Nasıl Oluşur?

Limitet şirketi müdürler veya müdürler kurulu yönetir. Anonim şirketi ise yönetim kurulu yönetir.

Şirket Ortaklarının Özel Borçlardan Sorumlulukları Nelerdir?

Limited şirket ortakları, şirkete getirmeyi taahhüt ettikleri sermaye oranında şirkete karşı sorumludurlar. Anonim şirketlerinde ortaklarının şirkete getirmeyi taahhüt ettikleri sermaye oranında şirkete karşı sorumlulukları vardır. Anonim ve limitet şirket ortaklarının şirket borçlarından dolayı şirketten alacaklı olan 3. kişilere karşı herhangi bir sorumlulukları yoktur.

Şirket Ortaklarının Amme Borçlarından Sorumlulukları Nasıldır?

Limited şirketlerin ortakları amme borçlarından dolayı sermaye hisseleri oranında borcun ödenmesinden sorumludurlar. Anonim şirket ortaklarının ise amme borçlarından dolayı bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Anonim ve limited şirket arasındaki en bariz fark burada ortaya çıkmaktadır.

Şirket Yöneticilerinin Özel Borçlardan Sorumlulukları Nasıldır?

Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ile yönetim kurulu başkanı ve limitet şirketin müdürü veya müdürler kurulu üyelerinin şirketten alacaklı olanlara karşı bir sorumluluğu yoktur.

Şirket Yöneticilerinin Amme Borçlardan Sorumlulukları Nasıl Olur?

Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ile yönetim kurulu başkanı ve limited şirketin müdürü veya müdürler kurulu üyelerinin kanuni temsilci sıfatıyla amme alacaklarının tamamının ödenmesinden sorumludurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin