Hasılat esaslı vergilendirme

Hasılat esaslı vergileme, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 38. maddesinde ve bazı işlemler acısından 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 113. Maddesinde açıklanmıştır.

Hasılat esaslı vergilendirme

Hasılat esaslı vergilendirme, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 38. maddesinde ve bazı işlemler acısından 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 113. Maddesinde açıklanmıştır.

Katma değer vergisinde hasılat esaslı vergilendirme, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan tutarlar ile bu tutarlar üzerinden KDV tutarının toplam tutarına Cumhurbaşkanı kararlarında belirtilen oranlarının uygulanması neticesinde ortaya çıkan vergilendirilme usulüdür.

Gelir vergisinde ise şehir içi yolcu taşıyanlar ile söz konusu hasılatlarını elektronik biletle toplayanların talep etmesi durumunda kazançları belirli şartlarda gayrisafi hasılatlarının % 10’u vergiye tabi kazanç olarak dikkate alınır.

Hasılat esaslı kazanç tespiti, yukarıda açıklandığı gibi gerek katma değer vergisi kanunu, gerekse gelir vergisi açısından farklı esaslara bağlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin