Kripto Paraların Vergilendirilmesi

Kripto paraların vergilendirmesi çeşitli ülkelerde farklı tanımlamalar üzerinden yapılmaktadır. Bazı ülkeler kripto paraları finansal varlık, bazıları itibari para, bazıları da menkul kıymet veya emtia olarak tanımlamakta ve ona göre değerlendirmekte ve/veya vergilendirmektedir.

Kripto Paraların Vergilendirilmesi

Kripto Paraların Vergilendirilmesi Nasıl Yapılır? Kripto paraların vergilendirmesi çeşitli ülkelerde farklı tanımlamalar üzerinden yapılmaktadır. Bazı ülkeler kripto paraları finansal varlık, bazıları itibari para, bazıları da menkul kıymet veya emtia olarak tanımlamakta ve ona göre değerlendirmekte ve/veya vergilendirmektedir.

Dolayısıyla kripto paraları vergilendirebilmek için öncelikli olarak bunların teknik olarak ne olduğunun tanımlanması gerekmekte ve ona göre hukuki alt yapının düzenlenmesi gerekmektedir.

Öte yandan, kazanç sağlanması açısından kripto madencilerin gelirleri, kripto para alım satımına aracılık etmekten kaynaklanan kazançlar ve kripto alım ve satımından elde edilen kazançların ayrı ayrı tanımlanması gerekmektedir.

Bunun yanında, şirketlerin ve gerçek kişilerin kripto para alım satımından elde ettikleri kazançların vergiye tabi olup olmayacağı, vergiye tabi olacaksa kripto para kaynaklı zararların gelir tablosuna nasıl aktarılacağı ve bu değerlerin bilançolara nasıl kayıt edileceği, zararların kabul edilip edilmeyeceği, kripto kaynaklı zararların borca batıklık durumunda dikkate alınıp alınmayacağı hususlarının her biri, ayrı ayrı önemli birer sorun olarak görülmektedir.

Yine, kripto para yatırımlarının yüksek risk içermesi nedeniyle şirketlerin mali yapılarını kısa zamanda bozabileceği için ticari yatırımcıların hukuksal alt yapısı bulunmayan bu tür platformlara yatırım yapmamaları büyük risk barındırmaktadır.

Tüm bunların yanında, gerçek kişilerin de borsalarda ve özellikle kripto para borsalarındaki balonların oluştuğu bu dönemde, bu tür varlıklardan uzak durmaları kendi faydalarına olacaktır. Çünkü herhangi bir kayıp durumunda paranızı alabileceğiniz veya talep edebileceğiniz bir resmi kurum veya kuruluş bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin