Home Vergi Usul Kanunu Ceza Hükümleri Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme

Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme

Gerçek bir muamele veya duruma dayanmakla birlikte bu muamele veya durumu mahiyet veya miktar itibariyle gerçek durumu yansıtmayan veya gerçeğe aykırı şekilde yansıtan belge, "muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge" olarak görülür.

Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme

Gerçek bir işleme veya duruma dayanmakla birlikte, bu işlemi veya durumu mahiyet veya miktar itibariyle gerçek durumu yansıtmayan veya gerçeğe aykırı şekilde yansıtan belge, muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge olarak görülür.

Örneğin, A şirketi (B) şirketine 1000 birim (C) malından  satmıştır. Ancak, (B) şirketi indirilen KDV tutarını artırarak daha az KDV ödemek veya KDV ödememek veyahut haksız iade almak için ve/veya maliyet giderlerini artırarak daha az kurumlar vergisi ödemek veya ödememek için faturanın 1500 birim olarak kesilmesini talep etmiş, (A) şirketi de ufak bir komisyon karşılığında faturanın bu şekilde kesilmesini kabul etmiştir. Bu durumda, (A) şirketinin gerçeğe aykırı şekilde düzenlediği fatura muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge olarak kabul edilmektedir.

Bu şekilde muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyen (A) şirketi muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemekten, bu faturayı alıp defterine kayıt eden (B) şirketi de muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanma suçundan kaçakçılık suçunu işlemiş olurlar.

Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemenin cezasına buradan ulaşabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin