Araçlarda ÖTV İndirimi Olur mu?

Bilindiği üzere, 2019 yılının ilk 6 ayında otomobillerde ÖTV indirimi yapılmıştır. Daha sonra ise aynı yılın ikinci altı ayında da hurda teşvigi getirilmek suretiyle otomobil sektörü desteklenmiştir. Ancak, 2019 yılında ÖTV teşviği gelmesinin nedeni, 2018 yılının 2. Yarısında kur artışı nedeniyle 2018 yılının sonunda fabrikalar ve bayilerin elinde veya gümrüklerde kalan yaklaşık 50.000 adet 2018 model araç bulunmasıydı. Dolayısıyla, 2019 yılının ilk 6 aylık diliminde hem ani kur artışı nedeniyle 2018 yılında satılmayan araç stoklarının eritilmesi, hemde otomotiv bayilerindeki talebi canlı tutabilmek için otomobil fabrikaları ile bayilerin yoğun talebi uzerine yukarıda açıklandığı şekliyle ÖTV indirimi yapılmıştır.

2020 Yılında ÖTV İndirimi Olur mu?
Yukarıda anlatıldığı üzere, 2018 yılında otomobil bayileri ve otomobil fabrikalarında çok stok kalması nedeniyle 2019 yılında ÖTV indirimleri yapılmıştı. Bu nedenle ve kurdaki istikrarsız durum sebebiyle, 2019 yılından itibaren otomobil fabrika ve bayileri eski stok modelli satış stratejisinden vaz geçip, tamamen araç talebine göre planlı ve siparişe göre üretim ve ticaret modeline geçış yapmıştır. Bu sistem daha önce Doğuş Oto’nun satış stratejisi oldugu icin bu modele “Doğuş Oto Modeli” de denebilir.
Ayrıca, Mart 2020 tarihi itibariyle ortaya çıkan Covid-19 virüsü nedeniyle fabrikalarda üretimler durmuş, buna mukabil insanların toplu taşımadan uzaklaşması nedeniyle  de otomobillere ve araçlara olan talep eskisine göre daha da artmıştır. Dolayısıyla, Haziran 2020 tarihi itibariyle hem fabrika ve bayilerin satış stratejisi değiştiği için hem de bayiler talebe yetişemedigi ve/veya bayilerde araba olmadığı icin ÖTV indirimi beklenmemektedir. Zaten Haziran 2020 tarihi itibariyle bircok otomobil bayisi, 2020 yılının 11. Ayına kadar gelecek otomobilleri satmıs durumdadır. Kaldı ki; otomobil fabrikaları ile bayilerinin ÖTV indirimi talebi de zaten yoktur. Dolayısıyla bu şartlar altında 2020 yılında otomobil veya genel olarak, araçlarda ÖTV indirimi beklenmemektedir.
Bunun yanında, virüs nedeniyle ekonomik daralma yaşandığı için 2020 için planlanan vergi gelirleri zaten tam olarak toplanamayacaktır; zira şirketlerin gelirlerinde ilk 6 aylık dönemde önemli azalma gözlenmiştir. Vergi gelirlerinin azaldığı böyle bir ortamda ÖTV indirimi zaten beklenmemektedir. Bu durumda ÖTV indirimi yaparak daha fazla araç satılarak birim başına düşen ÖTV gelirleri azaltılarak, daha fazla araç satılması durumunda toplam ÖTV gelirlerinin artırılacağı düşünülebilir. Ancak, bu durum normal koşullarda geçerli olabilecektir. Şuan zaten bayilerde sıfır araba bulunmamakta ve hatta bayiler 10. aya otomobil talep edenleri sıraya yazmaktadır. Bayilere gelen bütün arabalar zaten satılmaktadır. Bu nedenle, ÖTV indirimini gerektirecek bir neden bulunmadığı ve bu konuda da otomobil sektörünün bir talebi bulunmadığı için 2020 yılı sonuna kadar araçlarda ÖTV indirimi beklenmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin