Sahte belge kullanmanın cezası 

Sahte belge kullanmanın cezası nedir, sahte belge kullanma ne demektir. Gerçekte bir mal ve hizmet satımı olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belgeye sahte belge denir. Gerçekte bir mal veya hizmet almadığı halde bunlar varmış gibi belge alan kişiye de sahte belge kullanıcısı denir.

Sahte belge kullanmanın cezası 

Sahte belgeleri kullananlar hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir.  Ayrıca, sahte belge kullananlara gerekli vergi cezaları da verilir. Sahte belge kullananlar, sahte belgeyi bilerek kullanma ve bilmeden kullanma diye ikiye ayrılacaktır. Bu manada verilecek cezalarda yapılacak değerlendirme sonucunda verilecektir.

Bilmeden sahte belge kullananların cezası

Yapılan incelemede mükellefin sahte belgeyi bilmeden alıp defterlerine kaydettiği tespit edilirse/değerlendirilirse, sahte belgeye isabet eden KDV indirimleri reddedilip, bu tutarlara 1 kat oranında vergi ziyaı cezası kesilecektir. Sahte belgeyi bilmeden kullandığı değerlendirilenlerin sahte belgeye isabet eden gelir ve kurumlar vergisi maliyetleri veya giderleri kabul edilecek ve bunlar acısından herhangi bir ceza önerilmeyecektir. Bunun yanında, sahte belgeyi bilmeden kullandığı değerlendirildiği için vergi suçu raporu yazılmayacak ve ilgili kişi ve kurumlar kaçakçılıktan savcılığa sevk edilmeyecektir.

Bilerek sahte belge kullanma cezası

Sahte belgeyi bilerek kullandığı tespit edilenlerin bu belgelere isabet eden KDV indirim tutarları reddedilerek, reddedilen tutarlara da 3 kat oranında vergi ziyaı cezası kesilecektir. Ayrıca sahte belgeyi bilerek kullandığı değerlendirildiği için sahte belgelere isabet eden gelir ve kurumlar vergisi gider ve maliyet tutarları da reddedilecek ve bu tutarlara da 3 kat oranında vergi ziyai cezası kesilecektir. Ayrıca bilerek sahte belge kullandığı tespit edilenler, V.U.K’un 367. Maddesine göre kaçakçılıktan savcılığa sevk edilecektir.

Sahte belge kullananların özel esaslara alınması 

Sahte belge ister bilerek, isterse bilmeden kullanılsın ilgili kişi ve kurumlar “rapora istinaden sahte belge kullanma” tespitine istinaden özel esaslara alınacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin