Home Vergi Usul Kanunu Vergilendirme Vergi dairesi kapatma işlemleri

Vergi dairesi kapatma işlemleri

Vergi mükellefleri işlerini kapatacakları zaman Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sitesinden indirebilecekleri işi terk bildirimini doldurarak, varsa işyerindeki mal ve amortismana tabi iktisadi kıymetlerini fatura ile çıkış yaptıktan sonra, bağlı oldukları vergi dairesinin sicil servisine başvurabilir veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de işi terk bildirimini online ortamda doldurarak, ilgili vergi dairesine gönderebilirler.

Vergi dairesi kapatma işlemleri

Vergi kaydını kapatma işlemleri mükellef türüne göre bazı farklılıklara tabidir. Aşağıda mükellef çeşidine göre vergi kaydı kapatma şartları açıklanmıştır.

Gerçek kişilerin işi terk etmesi

Vergi mükellefleri işlerini kapatacakları zaman Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden indirebilecekleri işi terk bildirimini doldurarak, varsa işyerindeki mal ve amortismana tabi iktisadi kıymetlerini fatura ile çıkış yaptıktan sonra, bağlı oldukları vergi dairesinin sicil servisine başvurabilir veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de işi terk bildirimini online ortamda doldurarak, ilgili vergi dairesine gönderebilirler.

Basit usul mükelleflerin işini terk etmesi

Basit usul mükelleflerde aynı şekilde işi terk bildirimini doldurarak vergi dairesine veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de işi terk bildirimini online ortamda doldurarak, ilgili vergi dairesine gönderebilirler. Basit usul mükelleflerde yukarıdaki şekilde mallarını çıkış yapacaktır.

Şirketlerin işini terk etmesi durumu

Şirketler ise tasfiye surecini tamamlamadan işi terk etseler de vergi mükellefiyetini kapatamayacaklardır. Bu nedenle, şirketlerin tasfiyeye sonucunu vergi dairesine bildirmekle vergi mükellefiyetleri terkin edilecektir.

İşi terk bildirimi verildikten sonra vergi dairesinin yapacağı işlemler nelerdir

  • Vergi dairesinde varsa fiziksel fatura koçanları vergilendirme servisinde iptal edilir.
  • ÖKC varsa bunların servis belgeleri ile diğer evrakları vergi dairesi mükelleften alır.
  • Yapılan yoklama sonrasında mükellefin işi kapattığı tespit edilirse sicil servisince vergi mükellefiyet kaydı terkin edilir.
  • Eğer işi terk süresi zamanında bildirilmezse usulsüzlük cezası kesilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin