Yolcu beraberinde getirilen eşya muafiyeti

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 11/1-b maddesine göre Türkiye’de ikamet etmeyen yabancılar ile Türkiye’de ikamet etmeyip yabancı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarından ikamet ettikleri ülkelerdeki yetkili makamlardan aldıkları ikamet tezkeresi ya da bu mahiyetteki bir belgesi olan Türk vatandaşlarından Türkiye'de yaptıkları işlemler sırasında katma değer vergisi tahsil edilip daha sonra bu verginin belli şartlar altında iade edilmesidir.

Yolcu beraberinde getirilen eşya muafiyeti

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 11/1-b maddesine göre Türkiye’de ikamet etmeyen yabancılar ile Türkiye’de ikamet etmeyip yabancı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarından ikamet ettikleri ülkelerdeki yetkili makamlardan aldıkları ikamet tezkeresi ya da bu mahiyetteki bir belgesi olan Türk vatandaşlarından Türkiye’de yaptıkları işlemler sırasında katma değer vergisi tahsil edilip daha sonra bu verginin belli şartlar altında iade edilmesidir.

Yolcu beraberinde getirilen eşya ilgili yapılan satışlar KDV’den istisna edilmiştir. Bir satışın yolcu beraberinde getirilen eşya olabilmesi bu şartları taşıması gerekmektedir.

Yolcu beraberinde getirilen eşya için getirilen şartlar genelde bavul ticareti ile aynı esaslara bağlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin