Zirai Kazancın Vergilendirmesi

Çiftçilerin elde ettikleri zirai kazançlar, GVK’nın 94. maddesine göre hasılatları üzerinden tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirilir. Mezkur Kanunun 54. maddesinde yazılı işletme büyüklükleri ölçülerini aşan çiftçiler ile bir biçerdövere veya bu mahiyetteki bir motorlu araca veya on yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olan çiftçilerin kazançları da gerçek usulde (zirai işletme hesabı veya diledikleri takdirde bilanço esasına göre) tesbit edilecektir.

Kazançları gerçek usulde vergilendirilmeyip stopaj usulü vergilendirilenler çiftçiler bu kazançları için beyanname vermeyeceklerdir. Dolayısıyla zirai kazanç elde edenler, genel olarak stopaj usulü vergilendirilecek, fakat aynı Kanunun 54. maddesinde belirtilen işletme büyüklüklerini aşanlar gerçek usulde vergilendirilecektir.

Zirai Faaliyete Katkıda Bulunan Arazi Sahiplerinin Elde Ettiği Kazanç Nasıl Vergilendirilir?

Zirai faliyete katkıda bulunan yer sahibinin elde ettiği kazanç “zirai kazanç” sayılır. Zirai faaliyete karışmayan ve sadece üründen pay alan yer sahibinin elde ettiği kazanç ise GMSİ kazancı olur. Toprağı kiralayan kişinin elde ettiği kazanç her halükarda zira kazanç sayılacaktır.

Zirai faaliyet kapsamında hayvanların yetiştirilip satılması zira kazanç sayılacak, ancak hayvan alınıp satılması ticari kazanç olacaktır. Yani, bir çiftçinin doğumunu yaptırıp büyüttüğü hayvandan elde ettiği kazanç zira kazanç; herhangi birisinden aldığı hayvanı alıp-satması ticari kazanç sayılacaktır.

Gerçek Usulde Vergilendirilecek Zirai Kazançlar Nelerdir?

Aşağıdaki gelirleri elde edenler  gerçek usulde vergilendirilir:

  • GVK’nın 54’üncü maddesinde yazılı işletme büyüklüğü ölçülerini aşan çiftçiler,
  • Bir adet biçerdövere sahip olanlar ile bu mahiyetteki bir motorlu araca sahip olanlar,
  • On yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olanlar,

Ticari Kazanç Hükümlerine Göre Vergilendirilecek Çiftçiler Kimlerdir?

Bir çiftçiye ait olmakla beraber, zirai işletmeye dahil edilmeyen biçerdöver veya bu mahiyetteki bir motorlu araç veya on yaşına kadar ikiden fazla traktörün işletilmesinden elde edilen gelirler “ticarî kazanç” hükümlerine göre vergilendirilir. Ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilmesi gereken çiftçiler aşağıdaki gibidir:

  • Ziraî işletmeye dahil edilmeyen biçerdöverler ile bu mahiyetteki bir motorlu araca sahip olanlar,
  • On yaşına kadar ikiden fazla traktörün işletilmesinden elde edilen gelirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin