Maliyet enflasyonunu artıran nedenler

Maliyet enflasyonu nedir ve maliyet enflasyonu sebepleri nelerdir. Maliyet enflasyonun en önemli nedenleri, ani kur artışları (2018 Türkiye), vergi oranlarında meydana gelen ani ve yüksek artışlar, ara malı fiyatlarındaki meydana gelen artışlar veya enerji fiyatlarında meydana gelen artışlar olarak gösterilebilir. Yukarıdaki nedenler aynı zamanda birbirinin içinde de olabilir.

Yani, ani kur artışları aynı zamanda enerji maliyetlerini de artırır. Üretilen ürünlerin ara mallarının büyük bir bölümü ithal ediliyorsa (Türkiye’deki gibi),  kur artışları aynı zamanda ara malı maliyetlerini de artıracaktır. Maliyet enflasyonuna örnek olarak Türkiye’de 2018 yılında döviz kurunun ani yükselmesi nedeniyle sarmal biçimde mal ve hizmet fiyatlarında meydana gelen artışlar gösterilebilir. Talep enflasyonu ile ilgili bilgiye buradan ulaşılabilir.

Maliyet enflasyonu nedir

Maliyet enflasyonu, genel olarak üretim girdilerinde ve maliyetlerinde ya da navlun fiyatlarında meydana gelen artışlar dolayısıyla malların fiyatlarında meydana gelen artış olarak tanımlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin