Home Muhasebe Genel Muhasebe Emsal Bedeli Nedir?

Emsal Bedeli Nedir?

Gerçek bedeli belli olmayan veya bilinmeyen veyahut bilinemeyen ya da o anda doğru bir şekilde tesbit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsallerine nazaran haiz olacağı değerlere "emsal bedeli" denilmektedir.

Emsal Bedeli Nedir?

Gerçek bedeli belli olmayan veya bilinmeyen veyahut bilinemeyen ya da o anda doğru bir şekilde tesbit edilemeyen bir malın, değerleme gününde satılması halinde emsallerine nazaran haiz olacağı değerlere emsal bedeli denilmektedir.

Emsal Bedeli Nasıl Belirlenir?

Vergi Usul Kanununa göre emsal bedeli sıra ile ortalama fiyat esası, maliyet esası ve takdir esasına göre tespit edilir. Emsal bedeli tespit edilirken bu sıraya uymak gereklidir.

Emsal Bedelinin Hesaplanmasında Kullanılan Kayıt ve Cetvellerin Saklanma Zorunluluğu Nedir?

Emsal bedelinin mükellef tarafından bizzat hesaplandığı hallerde, bu hesaplara ait kayıt ve cetveller ispat edici kağıtlar olarak muhafaza edilmeli ve idare tarafından talep edildiğinde ibraz edilmelidir. (VUK 227 kapsamında)

Takdir Edilen Bedellere Mükellefin Dava Açması Durumu Nasıl Olur?

Takdir edilen bedellere mükelleflerin vergi mahkemesinde dava açma hakkı saklıdır. Ancak, dava açılması verginin tahakkuk ve tahsilini durdurmayacaktır. Fakat tarhiyata dava açılırsa tahukkuk ve tahsilat duracaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin