Şerefiye nedir

Kamunun yaptığı alt yapı harcamaları sonucunda, bu alt yapının yapıldığı yerdeki gayrimenkullerin değerinin artması nedeniyle, bu gayrimenkul sahiplerinden belirli bir hesaplamaya göre alınan bedellere şerefiye denir

Şerefiye 

Şerefiye nedir, şerefiye bedeli nasıl muhasebeleştirilir. Kamunun yaptığı alt yapı harcamaları sonucunda, bu alt yapının yapıldığı yerdeki gayrimenkullerin değerinin artması nedeniyle, bu gayrimenkul sahiplerinden belirli bir hesaplamaya göre alınan bedellere şerefiye denir.

Şerefiye teoride olmakla birlikte, hâlihazırda ülkemizde uygulaması yok denecek kadar az bir uygulamadır. Esasında gelişmekte olan ve alt yapı yatırımlarını henüz yeni tamamlayan ülkelerde eğer uygulanabilseydi önemli gelir kaynaklarından biri olabilirdi. Ancak, ülkemizde uygulanmadığı için alt yapı çalışmaların gelişmesi sonucu oluşan rant, kamuya geçmemiş toprak sahiplerinde kalmıştır.

Esasında şerefiye uygulaması uygulanabilseydi toprak rantından haksız yere zengin olan bir toplum kesimi oluşmayacaktı. Fakat burada toprak rantı genelde gecekondu sahiplerinde kaldığı için büyük bir olumsuz etkiyle karşılaşılmamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin