Ortaklık başvurusu

Avukatlık ortaklığı nasıl kurulur ve vergilendirilir. Ortaklık başvurusu ilgili baroya yapılır. Yönetmeliğin 8’inci maddesine göre ilgili Baro, Ortaklığının Baroya ait Avukatlık Ortaklığı Siciline yazılması konusunda bir ay içinde karar verir. Bu süre içinde karar verilmediği takdirde başvuru reddedilmiş sayılır.

Yazılma istemi, ancak Kanun ve Tip Ana Sözleşmeye aykırılık gerekçesi ile ret edilebilecektir. Yani, burada ilgili Baro keyfi karar veremez ve Kanun ve Tip Ana Sözleşmeye aykırılık gerekçesi dışında ret kararı veremez. Bu konuda, ilgili baronun ayrıca bir tasarruf yetkisi yoktur. Ret kararları ise gerekçeli olarak yazılmak zorundadır.

Avukatlık ortaklığı nasıl kurulur

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Ortaklığı Yönetmeliğinin 4’üncü maddesine göre, Avukatlık Ortaklığı kurabilmek için, kurucu kişilerin her şeyden önce avukat olmaları gerekmekte olup, aynı zamanda bu kişilerin aynı büroya da kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Bunun yanında, yine mezkûr yönetmeliğin 5’inci maddesindeki esaslara göre ortaklık sözleşmesi düzenledikten sonra bütün ortaklar, sözleşmeyi birlikte imzalar ve aynı Yönetmeliğin 7’nci maddesinde belirtilen ek belgeleri de ekleyerek, Avukatlık Ortaklığı’nın kaydedileceği Baroya başvurabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin