Ödeme emrine itiraz nedir

Amme alacağının ödenmemesi üzerine kendisine ödeme emri tebliğ edilen kişi ve kurumlar böyle bir borçlarının bulunmadığını ya da borcunu kısmen ödediğini veyahut borçlarının zamanaşımına uğradığını tebliğ tarihinden 15 gün içinde vergi mahkemesine itirazda bulunabilir.

Ödeme emrine itiraz

Ödeme emrine itiraz nedir, ödeme emrine itiraz nasıl yapılır. Amme alacağının ödenmemesi üzerine kendisine ödeme emri tebliğ edilen kişi ve kurumlar böyle bir borçlarının bulunmadığını ya da borcunu kısmen ödediğini veyahut borçlarının zamanaşımına uğradığına, tebliğ tarihinden 15 gün içinde vergi mahkemesine itirazda bulunabilir.

Borcunun bir miktarına itiraz eden kişi itiraz ettiği miktarı belirtmesi gerekir. Yoksa borca hiç itiraz etmemiş sayılır. Borçlu borçlarına tamamen ve kısmen itiraz ederse ve bu itirazlar reddedilirse, borçlu 15 gün içinde mal bildiriminde bulunmak zorundadır.

Ödeme emrinde bulunan borcun bir kısmına itiraz eden kişi bu kısımla ilgili mal bildiriminde bulunmaz; ancak itiraz edilmeyen kısım için mal bildiriminde bulunmalıdır. Ödeme emrine yapılan itirazlarda vergi mahkemelerinin vereceği kararlar kesindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin