Home Kısa Bilgiler Ekonomi Borsada batmak

Borsada batmak

Borsa İstanbul’da borsaya açık olan bütün şirketlerin hisse senetleri alınabilir. Ancak, hisse senedi alınırken spekülatif kâğıtlara yatırım yapılmamalıdır. Hisse senetleri alındıktan sonra hisse senetleri değer kaybedebilir ve zarar durumuna düşülebilir.

Borsada batmak

Borsada batmak veya iflas nasıl olur. Borsa İstanbul’da borsaya açık olan bütün şirketlerin hisse senetleri alınabilir. Ancak, hisse senedi alınırken spekülatif kâğıtlara yatırım yapılmamalıdır. Hisse senetleri alındıktan sonra hisse senetleri değer kaybedebilir ve kırmızıya (zarar durumuna) düşülebilir. Bu durumda “görünen bir zarar” vardır. Ancak, zarardayken o hisse senedi satılmazsa yani zararına hisseden çıkılmaz ise bu zarar sadece görünen bir zarar olacaktır.

Ama paniklemek suretiyle zarardayken hisseler satılırsa görünüşteki zarar kesin zarara dönüşür. O yüzden zarardayken bile sabrederek, zararına eldeki hisselerden çıkış yapılmamalıdır. Tabi ki bazı durumlarda daha fazla zarara girmemek için zarar-kes uygulaması da yapılabilir. Bu durum, zarardayken zararına aceleci bir tavırla satış yapılmasıyla karıştırılmamalıdır.