Münhasıran Sahte Belge Düzenleme

Vergi mükellefi olanlar, risk analiz merkezinden gelen bilgiler, banka ve finans kurumlarından gelen bilgiler, ihbarlar ve diğer vergi incelemelerinden elde edilen bilgi ve belgelere göre incelemeye alınır. Söz konusu incelemeler neticesinde mükelleflerin münhasıran sahte belge düzenleyicisi veya kısmen sahte belge düzenleyicisi olduğuna karar verilebilir.

Bu şekilde sahte belge düzenleme yönünden incelemeye alınan mükelleflerin defter ve belgelerinde yapılan inceleme sonucunda, ilgili mükellefin eğer söz konusu yılda düzenlediği belgelerin tamamının sahte belge olduğu tespit edilir ve bu konuda rapor düzenlenirse, mükellefin münhasıran sahte belge düzenleyicisi olduğuna karar verilir.

Münhasıran sahte belge düzenleyicisi olduğuna karar verilen mükelleflerden ilgili yılda mal veya hizmet alan bütün mükelleflerde, sahte belge kullanma yönünden incelemeye sevk edilir. Bu durumda bulunanlara, ilgili vergi daireleri daha öncesinde bu belgelerini beyanlardan çıkarılmasını talep edebilir; bu durum daha sonra inceleme yapılmasına mani değildir.

Yapılan sahte belge kullanma incelemesi sonucunda ilgili mükellefler bilerek sahte belge kullanma veya bilmeden sahte belge kullanma şekliyle iki kısma ayrılır. Bilerek sahte belge kulllananlar vergi suçu yönünden savcılığa sevk edilir ve ziyaa uğrattıkları verginin 3 katı vergi ziyaı cezası kesilir. Bilerek sahte belge kullananların gelir ve kurumlar vergisi açısından maliyetleri de kabul edilmez. Bilmeden kullananlar ise savcılığa sevk edilmeksizin sadece KDV beyanları düzeltilir ve haklarında 1 kat vergi ziyaı cezası kesilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin