Ticari organizasyon nedir

Ticari organizasyon bir faaliyet için işyeri niteliğinde bir işyeri açmak veya açılan yerde çalışan bulundurma veya ticari faaliyet düşüncesi üzerinden gelir elde etme amacıyla faaliyette bulunmak olarak açıklanabilir.

Ticari organizasyon

Ticari organizasyon nedir, ticari organizasyonun unsurları nelerdir. Ticari organizasyon bir faaliyet için işyeri niteliğinde bir işyeri açmak veya açılan yerde çalışan bulundurma veya ticari faaliyet düşüncesi üzerinden gelir elde etme amacıyla faaliyette bulunmak olarak açıklanabilir.

Ancak, günümüz koşullarında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 156’ncı maddesine göre gelir elde etme amacıyla kullanılan bütün platformlar “iş yeri” olarak düşünülebilecektir. Dolayısıyla herhangi bir platform üzerinden gelir elde etme amacıyla veya iç güdüsüyle faaliyet yürütülüyorsa bu ticari faaliyet sayılacaktır. Kaldı ki; söz konusu Kanun işyeri olanları sayma yoluyla saydıktan sonra bu amaç için tahsis edilen yerler için de “gibi” edatını kullanarak, ticari faaliyet için kullanılan bütün platformları ve yerleri  iş yeri olarak görmüştür.

Ticari kazanç konusunda vergi uygulamaları ile vergi idaresinin görüşü, TTK’daki açıklamalar ve cari yargı kararları birbirinden farklı olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin