Re’sen vergi tarhı nedir

Bir verginin veya vergi matrahının kısmen veya tamamen defter, kayıt ve belgelere ya da kanuni ölçülere göre belirlenen matrahlar üzerinden tespit edilememesi durumunda, takdir komisyonları tarafından veya vergi inceleme yetkisi bulunanlar tarafından düzenlenmiş olan vergi inceleme raporlarına dayanılarak yapılan tarhiyat işlemine re’sen tarhiyat denir.

Re’sen vergi tarhı

Re’sen vergi tarhı nedir, re’sen vergi tarhı sebepleri nelerdir. Bir verginin veya vergi matrahının kısmen veya tamamen defter, kayıt ve belgelere ya da kanuni ölçülere göre belirlenen matrahlar üzerinden tespit edilememesi durumunda, takdir komisyonları tarafından veya vergi inceleme yetkisi bulunanlar tarafından düzenlenmiş olan vergi inceleme raporlarına dayanılarak yapılan tarhiyat işlemine re’sen tarhiyat denir.

Re’sen vergi tarhı mükellefin başvurusu üzerine yapılabileceği gibi idare tarafından mükellefin herhangi bir başvurusu olmaksızın icrai bir davranışla vergi idaresi tarafından da yapılabilir.

Re’sen vergi tarhiyatı ikmal ve idarece yapılan tarhiyata göre çok daha yoğun kullanılmaktadır. Bir vergilendirme işleminin hangi tarh işlemine girdiği kesin olarak belirlenemiyorsa, söz konusu işlem hakkında re’sen tarh işlemi yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin