Emtia Nedir?

Ticari faaliyet veya üretim faaliyeti dolayısıyla alım satımı yapılan mal grubuna genelde emtia denilmektedir.

Emtia Nasıl Değerlenir?

Emtialar, maliyet bedeli üzerinden değerlenir. Emtianın maliyet bedeline nazaran değerleme günündeki satış bedelleri % 10 ve daha fazla bir düşüklük gösterdiği hallerde mükellef, maliyet bedeli yerine mezkur Kanunun 267’nci maddenin ikinci sırasındaki usul hariç olmak üzere, emsal bedeli ölçüsünü tatbik edebilir.

Emtia İçin Kur Farklarının Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Emtianın satın alınıp şirketlerin stoklarına girdiği tarihe kadar olan lehte ve alyhteki kur farklarının maliyet bedeline eklenmesi zorunludur. Ancak, halihazırda stoklarda bulunan emtialarla ilgili daha sonraki dönemlerde ortaya çıkan kur farklarının ise maliyet bedeline eklenmesi veya ilgili dönemde doğrudan gider yazması noktasında mükellefler serbest bırakılmıştır.

Emtianın Değerlemesinde Vade Farklarının Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Vade farkları ister aynı faturada olsun isterse sonradan gerçekleşmiş olsun, emtianın maliyet bedeline eklenecektir. Ancak, emtia alınırken belirlenen vade tarihinde eğer emtianın bedeli ödenmez ise ve bu bedele zamanında ödememe nedeniyle vade farkı eklenirse, o zaman söz konusu tutar vade farkı olarak değerlendirilmeyecek, aksine ilgili olduğu dönemde finansman gideri olarak muhasebeliştirilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin