Enflasyon

Enflasyon, bir ülkedeki fiyatlar genel seviyesindeki sürekli bir artış olarak tanımlanmıştır. Enflasyon, deflasyonun tersi olarak ta ifade edilebilir. Enflasyondan söz edilebilmesi için birkaç malın veya belirli bir mal grubunun değil, mal ve hizmetlerin fiyatlarında genel bir artış olmalı ve bu artışında bireylerce hissedilir nitelikte olması gerekir.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon, bir ülkedeki fiyatlar genel seviyesindeki sürekli bir artış olarak tanımlanmıştır. Enflasyon, deflasyonun tersi olarak ta ifade edilebilir. Enflasyondan söz edilebilmesi için birkaç malın veya belirli bir mal grubunun değil, mal ve hizmetlerin fiyatlarında genel bir artış olmalı ve bu artışında bireylerce hissedilir nitelikte olması gerekir. Burada kast edilen mal ve hizmetlerse, enflasyon sepetindeki mal ve hizmet grupları itibariyle belirlenen mal ve hizmetlerdir. Enflasyon genelde TÜFE ve ÜFE fiyat endeksleri üzerinden ölçülür.

Talep enflasyonu ile ilgili kısa açıklamaya buradan ulaşabilirsinz.

Maliyet enflasyonu ile ilgili kısa açıklamaya buradan ulaşabilirsinz.

TÜFE Nedir? (Tüketici Fiyat Endeksi)

Bir ekonomide bireylerin (tüketici) aldığı bazı mal ve hizmet gruplarındaki fiyatların ortalama değişimlerinin ölçülmesine yarayan bir değişkendir. TÜFE enflasyondaki yıllık değişimleri ölçmek için kullanılır.

ÜFE Nedir? (Üretici Fiyat Endeksi)

Bir ekonomide belli bir dönemde üretilen ürün gruplarının belli bir periyotta, fiyatlarında meydana gelen değişimleri kullanmak için uygulanan endekse ÜFE denir.

Halk Dilinde Enflasyon Nedir?

Halk dilinde enflasyon, genel olarak alım gücündeki düşüş veya hayat pahalılığı olarak tanımlanabilir.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin